Здравен мениджмънт

Автор: К. Чамов

Заглавие: За Европейската здравна конференция, проведена на 29.09 – 01.10.2006 в Слънчев Бряг – България - 6, 2006, № 5, c. 2, 74-76.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): .Congresses; Public health administration; Europe.

Рубрика: Събития и факти, научни прояви

Пълен текст

EВРОПЕЙСКА ЗДРАВНА КОНФЕРЕНЦИЯ


"Предизвикателства пред здравеопазването в разширена Европа - опит на държавите членки и перспективи пред присъединяващите се държави "

От 29 септември до 1 октомври 2006г. в рамките на проект, финансиран от Европейската Комисия, в Слънчев Бряг бе проведена Европейска здравна конференция на тема: „Предизвикателства пред здравеопазването в разширена Европа – опит на държавите членки и перспективи пред присъединяващите се държави”. В конференцията взеха участие 150 експерти и специалисти от държавите членки на ЕС, Румъния и България, както и представители на редица международни организации като Европейската Комисия, Световната Здравна Организация, Програмата за развитие на ООН, Пакта за стабилност, Глобалния Фонд за борба със СПИН, малария и туберкулоза и др. В проекта, чийто основен координатор бе Факултетът по Обществено Здраве (ФОЗ) към Медицински Университет – София, като партньори участваха: академични структури от Германия, Белгия, Словения, Полша, Великобритания, Гърция, Македония, Румъния, Холандия и др.; български правителствени и неправителствени организации като Министерство на здравеопазването (МЗ), Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Националното сдружение на общините, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България и др.
Поради важното значение на този първи по рода си в областта на здравеопазването у нас европейски научен форум, участниците в него бяха приветствани с поздравителни адреси от Президента на Република България г-н Г. Първанов, от представителя на ЕК г-н Х. Клопенбург, от представители на Народното събрание, МЗ, НЗОК и акредитирани у нас международни правителствени организации.

Privetstvie


Европейската Конференция имаше за цел:
• Да отговори на нарастващите потребности от партньорство в здравеопазването между държавите-членки
на ЕС и тези очакващи приемане, при разработване на обща за Европа здравна политика
и стратегия;
• Да обсъди подходи за обмен на опит, технологии, информация и резултати при решаването на европейските здравни проблеми между политици, здравни менджъри, представители на академичната общност и медицинските специалисти;
• Да обсъди възможности за разширяване на диалога между заинтересованите страни в процеса на здравното развитие и за повишаване на неговата ефективност, демократичност и откритост;
• Да насочи вниманието към приоритетни проблеми на общественото здраве и подходите за решаването им рамките на общата европейска здравна среда.

Пленарните заседания през трите работни дни бяха председателствани от Ректора на МУ – София чл. кор. проф. д-р Вл. Овчаров, от Декана на ФОЗ проф. д-р Ц. Воденичаров и от Представителя на ЕК г-н Х. Клопенбург.

Conference1 Conference2

 

Представените по време на Конференцията 56 доклада и научни съобщения и последвалите тематични дискусии бяха разпределени в следните седем основни тематични групи:
• Свободно движение на пациенти и качество на здравното обслужване;
• Непрекъснато обучение по обществено здраве и акредитация;
• Фармацевтична политика и законодателство;
• Начин на живот и детерминанти на здравето;
• Инвестиране в здравето и здравеопазването;
• Контрол и профилактика на HIV/AIDS;
• Здравни индикатори и електронно здраве.

В изнесените доклади от българските и чуждестранни участници бе направен анализ на различни аспекти от националното и европейско здравно развитие, както и на резултати от реформите на здравеопазването у нас и в новоприетите държани членки на ЕС. Акцентът в обсъжданията бе поставен върху актуални въпроси на работната програма на ЕС за периода 2003 – 2008г., свързани със здравната промоция и профилактиката на заболяванията, със съществуващите юридически, методологични и оценъчни проблеми на европейското сътрудничество. В последвалите обсъждания бяха изказани актуални становища и експертни мнения, предизвикали повишен интерес към въпросите за:
• Европейската интеграция в областта на здравеопазването и свободното движение на хора, стоки и капитали;
• Трансграничното сътрудничество за целите на специализираното медицинско обслужване и спешната помощ в граничните райони;
• Задоволяване потребностите на пазара на труда в областта на общественото здравеопазване и повишаване качеството на непрекъснатото обучение в тази област;
• Лекарствената политика и законодателство в контекста на процедурите по присъединяването към ЕС;
• Преодоляване на съществените различия в нивото на здраве и детерминиращите го фактори му между изтока и запада на обединена Европа;
• Значението на епидемиологичните научни изследвания за формулиране потребностите от обществени интервенции за промяна стила на живот, за въздействие върху факторите на здравето и за контрол върху най-широко разпространените незаразни заболявания;
• Инвестициите в здравето и финансирането на медицинската помощ в европейските държави в преход;
• Националната и международни програми за борба със HIV/СПИН;
• Електронизация на първичната и болнична помощ, както и възможностите за въвеждане на лична електронна здравна карта и електронно здравно досие.

Conference3

 

 

 


Conference4


Конференцията премина в дух на конструктивност и сътрудничество, които заедно с високата компетентност на участниците и добрата организация, както това бе подчертано от представителя на Комисията на Европейския Съюз г-н Х. Клопенбург допринесоха за успеха на този европейски научен форум. Резултатите, както и пълният текст на изнесените доклади ще бъдат разпространени сред участниците и заинтересованите специалисти в сборник и чрез електронния сайт на Конференцията. Участниците в Конференцията подчертаха потребността от подобни научни, експертни и обществени дискусии по въпросите на здравеопазването и проблемите на интеграцията в ЕС. Те оцениха високо усилията на организаторите от Факултета по Обществено Здраве и партньорските им организации от страните на ЕС за успеха на този мащабен по обхват на обсъжданите проблеми и брой на участниците научен форум.

Материала подготви:
Доц. д-р Кънчо Чамов

 

Sl_Brjag

 

 

 


Адрес за кореспонденция:
Доц. д-р Кънчо Чамов
Факултет по Обществено здраве, Медицински университет - София

1
527 София; ул. Бяло море № 8, етаж IV,