Образователен проект на Факултета по обществено здраве при МУ София и фондация "Отворено общество" София

 

Обучение по здравен мениджмънт - магистърска програма

На 03.10.2002 г. между Фондация “Отворено общество” – София, и Факултет “Обществено здраве” при Медицинския университет – София, бе сключен договор за осъществяване на образователен проект “Обучение по здравен мениджмънт – магистърска програма” със срок на изпълнение 30.09.2003 г.

 Съгласно договора, в изпълнение на своите цели и на основание Решение на Експертния съвет по фонд “Здравеопазване-инициативи на мрежата-образование” Фондация “Отворено общество” – София, предоставя безвъзмездно целево финансиране на Факултет “Обществено здраве” при Медицинския университет – София, за изпълнението на проекта.

Потребност от обучение по здравен мениджмънт

  • Създаването на нова политика в областта на общественото здраве и здравния мениджмънт официално е приоритетна задача в стратегическото развитие на българското здравеопазване. Децентрализацията и плурализмът в управлението на здравеопазването правят невъзможно прилагането на досегашните административни методи на управление. Необходими са здравни мениджъри, които владеят нови методи и форми на управление и регулиране на процесите в здравеопазването.

  • В Р. България няма специфично законодателство и нормативна база, регламентиращи обучението и практикуването на здравен мениджмънт. Съществуват ведомствени изисквания за ограничено по обем следдипломно обучение в рамките на Наредба на МЗ № 31/2001 г. Специализираната литературата по здравен мениджмънт не е недостатъчна за нуждите на обучението.

  • Магистърските програми по здравен мениджмънт се нуждаят от актуализация в структурно и съдържателно отношение и хармонизиране със стандартите на Европейския съюз, залегнали в директивите за професионална компетентност на здравните мениджъри. Правителствени и неправителствени организации и авторитетни международни форуми изтъкват ключовото значение на системното обучение по здравен мениджмънт в развитието на здравеопазването, особено в страните от Централна и Източна Европа.

  •  Здравната реформа у нас извежда на преден план проблемите на здравния мениджмънт, свързани с въвеждането на нов мениджърски стил, нови ценности и начин на мислене, нови управленски технологии. Обективно се формира потребност от нова генерация здравни мениджъри, подготвени за предизвикателствата на динамично формиращия се пазар на здравни услуги, носители на предприемачески дух и зачитащи универсалните етични принципи в здравната практика. Съществено перспективно значение придобиват знанията и уменията на здравните мениджъри за програмно управление на процесите, за прилагане на договорните отношения, за изграждане на партньорства за здраве на национално, регионално и местно ниво.

  •  Съществува голям интерес към магистърската програма по здравен мениджмънт. От учебната 2001/2002 г. Факултет "Обществено здраве" има утвърдена магистърска програма за задочно обучение на студенти по здравен мениджмънт с продължителност 3 семестъра.

Цели на проекта:

  • Да усъвършенства магистърската програма за университетско обучение по здравен мениджмънт във Факултет “Обществено здраве”.

  • Да подобри качеството на учебния процес чрез въвеждане на индивидуални програми за задочно обучение, отчитащи специфичните потребности на студентите.

  • Да повиши управленската ефективност на здравните мениджъри чрез придобиване на нови знания и умения за стратегическо и оперативно управление на здравеопазването.

(Това е шестото от серията рекламни съобщения относно информиране на обществеността за полученото от Фондацията финансиране.)

 

Към "Новости"

 

 

Страницата се актуализира периодично. Моля изпращайте Вашите мнения и предложения относно нейното усъвършенстване на следните адреси: