|
|
|
На 03.10.2002 г. между Фондация “Отворено общество” – София, и Факултет “Обществено здраве” при Медицинския университет – София, бе сключен договор за осъществяване на образователен проект “Обучение по здравен мениджмънт – магистърска програма” със срок на изпълнение 30.09.2003 г.
Съгласно договора, в изпълнение на своите цели и на основание Решение на Експертния съвет по фонд “Здравеопазване-инициативи на мрежата-образование” Фондация “Отворено общество” – София, предоставя безвъзмездно целево финансиране на Факултет “Обществено здраве” при Медицинския университет – София, за изпълнението на проекта.
Цели на проекта:
-
Да усъвършенства магистърската програма за университетско обучение по здравен мениджмънт във Факултет “Обществено здраве”.
-
Да подобри качеството на учебния процес чрез въвеждане на индивидуални програми за задочно обучение, отчитащи специфичните потребности на студентите.
-
Да повиши управленската ефективност на здравните мениджъри чрез придобиване на нови знания и умения за стратегическо и оперативно управление на здравеопазването.
Задачи на проекта:
-
Разработване на добре балансирана магистърска програма по здравен мениджмънт за редовно и задочно обучение по индивидуални програми.
-
Определяне на компетенциите по здравен мениджмънт на завършилите студенти.
-
Разработване на маркетингова стратегия за обучението по здравен мениджмънт.
-
Разработване на технология за подбор на студентите за задочно обучение по индивидуални програми.
-
Апробиране на новаторски решения за подобряване методите и качеството на обучение.
-
Активно включване на студентите в процеса на подобряване ефективността на обучението чрез проучване и съобразяване на тяхното мнение и интереси.
-
Разработване на система за оценяване в обучението по здравен мениджмънт.
-
Разработване и отпечатване на учебници и учебни ръководства по основните учебни дисциплини.
(Това е първото от серията рекламни съобщения относно информиране на обществеността за полученото от Фондацията финансиране - януари 2003 г.)
Обучение по здравен мениджмънт - магистърска програма - Част 2
Целеви групи на обучението и критерии за подбор
Настоящият етап от развитието на здравната реформа, характерен с изграждането на нови структури и внедряването на нови механизми обективно налага едновременно обучение на здравните мениджъри от всички нива на здравната система. Формирането на целеви групи на обучение отчита професионалния статут на здравния мениджър.
Факултет “Обществено здраве” има образователен капацитет да обучи по проекта 80 студенти.
Целеви групи:
-
Политици, мениджъри и експерти в управленските и административните структури на здравеопазването и здравноосигурителната система: МЗ, НЗОК, РЗОК, РЦЗ, ХЕИ, лечебните заведения в системата на извънболничната и болничната помощ, както и от правителствени и неправителствени организации.
-
Експерти от други ведомства и институции, имащи отношение към общественото здраве.
-
Преподаватели и сътрудници от висшите училища и научни организации.
Критерии за подбор:
-
Кандидатстването за обучение в образователно-квалификационната степен “магистър” по здравен мениджмънт се извършва на основание Закона за висшето образование.
-
Местата за прием на студенти по здравен мениджмънт са част от общия план за прием на студенти в Медицинския университет – София, съгласно Постановление на Министерски съвет.
-
По време на обучението си студентите заплащат годишна държавна такса, утвърдена от Министерския съвет.
-
Студентите представители на етнически групи имат възможност да кандидатстват за стипендии от Фондация “Отворено общество”.
-
За образователно-квалификационната степен "магистър" по здравен мениджмънт кандидатстват лица с образователно квалификационна степен “бакалавър” или “магистър”.
-
Приемането на студентите се извършва чрез устен конкурсен изпит по социална медицина и здравен мениджмънт.
-
Класирането на кандидатите се извършва по низходящ ред на състезателния бал.
-
Състезателният бал се образува като сбор от средния успех от държавните изпити (дипломната работа) и оценката от конкурсния изпит.
-
При кандидатстване за платено обучение (според ЗВО член 21, алинея 2, ДВ бр. 53 от 28.05.2002 г.) кандидат студентите трябва да имат успех не по-малко от мн. добър (4.50) от дипломата за завършена степен на висшето образование.
(Това е второто от серията рекламни съобщения относно информиране на обществеността за полученото от Фондацията финансиране - март 2003 г.)
Обучение по здравен мениджмънт - магистърска програма - Част 3
Съгласно договора, в изпълнение на своите цели и на основание Решение на Експертния съвет по фонд “Здравеопазване-инициативи на мрежата-образование” Фондация “Отворено общество” – София, предоставя безвъзмездно целево финансиране на Факултет “Обществено здраве” при Медицинския университет – София, за изпълнението на проекта.
Примерна програма и времеви график:
Проектът се реализира в рамките на една календарна година от 15.09.2002 г. до 15.09.2003 г.
Цели на програмата:
-
Магистърската програма по здравен мениджмънт предлага обучение с интердисциплинарен характер и осигурява на студентите възможност да придобият обща и специализирана подготовка за стратегическо и оперативно управление на здравеопазването.
-
Магистърската програма гарантира, че студентите овладяват информационна, методична, диагностична, изследователска, управленска и експертно-консултативна компетентност.
Очаквани резултати:
В края на обучението студентите придобиват практически умения за:
-
Сътрудничество и изграждане на интегративни връзки между институциите, ангажирани с реализацията на комплексни програми за промоция на здравето и превенция на болестта.
-
Реализация на собствени изследователски проекти в областта на общественото здраве и здравния мениджмънт.
-
Оценка на здравния статус на населението като цяло и на отделни негови групи.
-
Критичен анализ на социално значимите заболявания и прилагане на ефективни методологии за поставяне на приоритети в здравната политика.
-
Ефективно и справедливо разпределение на финансови, човешки и материални ресурси в здравеопазването.
-
Разработване на стратегии за развитие и мениджмънт на здравната система.
-
Разработване и използване на модели и системи за здравно обслужване в извънболничната и болничната дейност.
-
Разработване и използване на модели и технологии за здравно осигуряване.
-
Мониторинг и оценка на медицинските технологии.
-
Идентифициране, анализ и разрешаване на конфликти в медицинската практика.
-
Прилагане на ефективни етични интервенции в здравния мениджмънт.
-
Делово общуване и комуникация.
-
Вземане на здравнополитически решения.
-
Прилагане на съвременни методи за математическо моделиране на социално-здравните явления и на програмни продукти за здравен мениджмънт.
(Това е третото от серията рекламни съобщения относно информиране на обществеността за полученото от Фондацията финансиране - май 2003 г.)

Обучение по здравен мениджмънт - магистърска програма - Част 4
Потребност от обучение по здравен мениджмънт
Създаването на нова политика в областта на общественото здраве и здравния мениджмънт официално е приоритетна задача в стратегическото развитие на българското здравеопазване. Децентрализацията и плурализмът в управлението на здравеопазването правят невъзможно прилагането на досегашните административни методи на управление. Необходими са здравни мениджъри, които владеят нови методи и форми на управление и регулиране на процесите в здравеопазването.
-
В Р. България няма специфично законодателство и нормативна база, регламентиращи обучението и практикуването на здравен мениджмънт. Съществуват ведомствени изисквания за ограничено по обем следдипломно обучение в рамките на Наредба на МЗ № 31/2001 г. Специализираната литературата по здравен мениджмънт не е недостатъчна за нуждите на обучението.
-
Магистърските програми по здравен мениджмънт се нуждаят от актуализация в структурно и съдържателно отношение и хармонизиране със стандартите на Европейския съюз, залегнали в директивите за професионална компетентност на здравните мениджъри. Правителствени и неправителствени организации и авторитетни международни форуми изтъкват ключовото значение на системното обучение по здравен мениджмънт в развитието на здравеопазването, особено в страните от Централна и Източна Европа.
-
Здравната реформа у нас извежда на преден план проблемите на здравния мениджмънт, свързани с въвеждането на нов мениджърски стил, нови ценности и начин на мислене, нови управленски технологии. Обективно се формира потребност от нова генерация здравни мениджъри, подготвени за предизвикателствата на динамично формиращия се пазар на здравни услуги, носители на предприемачески дух и зачитащи универсалните етични принципи в здравеопазната практика. Съществено перспективно значение придобиват знанията и уменията на здравните мениджъри за програмно управление на процесите, за прилагане на договорните отношения, за изграждане на партньорства за здраве на национално, регионално и местно ниво.
(Това е четвъртото от серията рекламни съобщения относно информиране на обществеността за полученото от Фондацията финансиране - юли 2003 г.) .

Обучение по здравен мениджмънт - магистърска програма - Част 5
Методи на обучение
Проектът разработва технология за подбор на студенти за обучение по индивидуална програма.
Основни методи на обучение:
Магистърската програма завършва с разработване на дипломна работа. Студентите разработват магистърска теза с анализ и оценка на актуален проблем на общественото здраве и здравния мениджмънт под ръководството на научен ръководител. Придобиването на образователно-квалификационната степен “магистър” става след успешна защита на дипломна работа пред държавна комисия след семестриалното обучение.
Форми на оценяване
Основна задача на проекта е разработване на система за оценяване в обучението по здравен мениджмънт.
Задачи:
-
Дизайн на оценяването - практически и операционални задачи.
-
Избор на стратегии за контрол и оценка.
-
Изработване на правила и форми на оценка по учебни дисциплини (типови и евристични задачи, разработване на есе, приложение на компютърни програми, оценяване на практически умения) .
-
Разработване на формат на дипломна работа.
Диплома и осигуряване легитимност на предлаганото обучение
Студентите изпълнили задълженията си по учебния план и защитили успешно дипломна работа, получават диплома за висше образование по мениджмънт на здравеопазването по образователно квалификационната степен "магистър".
Изискванията към съдържанието на дипломата за завършено висше образование на образователно-квалификационната степен “магистър” по здравен мениджмънт се съдържат в чл. 4 на Наредбата за единните държавни изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища в България.
Данни, идентифициращи притежателя на дипломата:
-
Име, презиме и фамилия, ЕГН, дата и място на раждане (град, село, област, държава), гражданство.
-
Снимка и подпис.
Данни за обучението на притежателя на дипломата:
-
Наименование и местонахождение на висшето училище – Медицински университет, София, организирало обучението и издало дипломата, в съответствие с акта за образуването му..
-
Наименование на основното звено, осъществявало подготовката – Факултет “Обществено здраве”.
-
Наименование на придобитата образователно-квалификационна степен – “магистър”.
-
Продължителност на обучението по учебен план за формата на обучение – една година редовно обучение, една година задочно по индивидуален план.
-
Наименование на специалността и среден успех от курса на обучението; успех от защитата на дипломната работа (с думи и цифри).
-
Номер и дата на протокола на държавната изпитна комисия, взела решение за признаване на завършената магистърска степен.
-
Подпис на Ректора на Медицинския университет-София и на Декана на Факултета “Обществено здраве”, организирал обучението.
-
Серия и номер на дипломата, регистрационен номер и дата.
-
Държавни символи: наименование на държавата по конституция, държавен герб и печат с държавен герб.
Данни за резултатите от обучението, които се отразяват в приложение към дипломата.
(Това е петото от серията рекламни съобщения относно информиране на обществеността за полученото от Фондацията финансиране.)

Страницата се актуализира периодично. Моля изпращайте Вашите мнения и предложения относно нейното усъвършенстване на следните адреси:
|
|
|