Пълен текст
Пет години факултет "Обществено здраве" - София
На 28.06.2006г. се проведе тържествено честване и кръгла маса по повод петгодишния юбилей на Факултета по обществено здраве при МУ - София. Деканът на ФОЗ – проф. д-р Цекомир Воденичаров награди с почетен знак на ФОЗ д-р Матей Матеев (зам. министър на здравеопазването) и д-р Стефан Гресс за цялостен принос към развитието на общественото здраве в България.
Почетен знак за принос към създаването и развитието на Факултета беше връчен на проф. д-р Николай Цанков (декан на Медицински Факултет, МУ – София), доц. д-р Катя Юрукова и на проф. д-р Станка Маркова.
ПРИВЕТСТВИЕ НА ЧЛ. КОР. ПРОФ. Д-Р ВЛАДИМИР ОВЧАРОВ, РЕКТОР НА МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ - СОФИЯ
Уважаеми колеги, Други гости,
За мен е изключителна чест и удоволствие да приветствам академичната общност на Факултета по обществено здраве по повод честването на петгодишнината от неговото създаване.
В продължение на няколко години група преподаватели, познаващи в дълбочина социалните измерения на съвременното здравеопазване и неговата университетска проекция, реализи раха един амбициозен български проект с европейски измерения, каквото представлява Факултетът по обществено здраве. Тази група амбициозни професионалисти основаха модерна университетска формация, способна навреме и компетентно да въведе и млади хора, И вече изградени специалисти в специфичната за здравеопазването управленска наука, чиито тънкости предлагат неподозирани възможности. Формация, която, смея да заявя, се наложи като средище на знания и изследователска мисъл.
Разбира се, пет години е кратък период за една университетска структура, която трябва да създаде солидна преподавателска школа, да изгради авторитет и солидни традиции. Въпреки Това смятай, че Факултетът по обществено здраве вече надхвърля рамките на факултетска значимост, получава национално признание, радва се и на международна известност. Основание за подобно твърдение ми дават широката международна дейност, която Факултетът развива.
Преподаватели на ФОЗ са ръководители проекти по редица програми, поддържат стабилни контакти с водещи академични структури в областта на общественото здраве в редица западноевропейски държави.
Твърдо съм убеден, че главната задача на Факултета по обществено здраве - да подготвя лидери с нов управленски стил, успешно се реализира чрез неговите възпитаници. Защото вие изграждате мениджъри и управленски кадри, мотивирани и обучени да се справят в трудните за здравеопазването пазарни условия, способни да предлагат рационални подходи в решаване на икономически въпроси, от които в огромна степен зависи качеството на медицинските услуги. Днес, пет години след създаването на Факултета, вече са добре изявени големите амбиции и упоритостта на екипа, очертаващи пълноценното професионално настояще. Смятам, че то е основата за надеждно и успешно бъдеще! Пожелавам ви здраве и нови професионални постижения!
28 юни 2006 г., София

|
ПРИВЕТСТВИЕ НА ПРОФ. СТЕФАН НИКОЛОВ, ДЕКАН НА ФАРМАЦЕ ВТИЧЕН ФАКУЛТЕТ, МУ - СОФИЯ
Уважаеми проф. Воденичаров, Уважаеми г-н Ректор, Уважаеми колеги, Дами и господа,
Удоволствие и чест е за мен да Ви поздравя в този празничен за нас ден от името на Ръководството на Фармацевтичния факултет при Медицинския университет в София, от името на всички преподаватели и студенти и да Ви поднеса най-искрени пожелания за здраве, благополучие и успехи в многостранната Ви дейност.
За пет години Вие не само открихте Факултета, но изградихте добра материална база за обучение, постоянно създавате преподавателски кадри в това число много хабилитации, налагате традиции, отличавате се с богата издателска дейност и се радвате на няколко випуска на успешно завършили студенти. Много още неща могат да се кажат за свършеното от Вас за този не дълъг период от време. Равносметката ще направите Вие, но моето лично мнение, е че за пет години Вие свършихте това, което за други и 50 години не стигат. Смея да кажа това защото съм свидетел на Вашето създаване и развитие. Утвърдихте се, заехте достойно мястото, което Ви се полага в медицинското образование и наука и разсеяхте всички съмнения, които имаше за необходимостта и ползата от създаването на Факултет по обществено здраве. Затова колективът на факултета заслужено трябва да се радва на уважение и признание не само от факултетите на Медицинския университет в София, но и от цялата академична и научна общност у нас. Изразявам увереност, че създадените много добри дружески и професионални връзки между Факултета по обществено здраве и Фармацевтичния факултет ще продължат да се развиват успешно и в бъдеще. Честит празник! За много години!
28 юни 2006 г., София
ПРИВЕТСТВИЕ ОТ ПРОФ. Д И Н. ЛЮБОМИР АНДРЕЕВ, БЕРЛИН
Многоуважаеми г-н Ректор, Многоуважаеми г-н Декан, дами и господа,
За мен е голяма чест и удоволствие да бъда сред вас на 5 годишния юбилей на Факултета по обществено здраве при МУ - София. Благодаря за поканата на Декана. ФОЗ отбелязва своята 5 годишнина в зората на информационното общество, на високите технологии и приобщаването на страната към европейската и световната общност. Забележителни са постиженията на ФОЗ, въпреки сринатата икономика и здравеопазване, интензивната демографска криза и дестабилизация на обществото, влошения здравен статус на нацията и недостатъчното медицинско обслужване. Все още няма национална здравна стратегия. Липсват финансови ресурси, ефективни форми на собственост, компетентно управление. Емиграцията на медицински кадри също е тревожна. Изтичането на мозъци от България ще се увеличава. Липсва система за оценка на качеството. ... Здравеопазването става все по-скъпо поради техническия прогрес и демографската криза. Нарастващо значение придобива превантивната политика. От нейните резултати могат да се редуцират с 10% разходите за здравеопазване. Тук се включва и борбата срещу безработицата, бедността, социалната диференциация, поляризация, десолидаризация, несправедливост и несигурност. ФОЗ постигна забележителни успехи в обучението, специализацията на медицински кадри, в областта на научната организация и управление на здравеопазването. Той интегрира и създаде единна методологическа база за образователни и научни концепции в областта на здравеопазването, създаде нова генерация здравни мениджъри с нов плуралистичен стил на управление, осигурява ефективна интелектуална и методическа подкрепа на здравните политици за структурни промени в системата и политиката на здравеопазването на България. В катедрите по здравен мениджмънт, икономика на здравеопазването, медицинската етика и здравни грижи, педагогика, и превантивна медицина са застъпени основните дисциплини по бизнес планиране в здравеопазването, връзки с обществеността, здравен мениджмънт, ефективност на здравеопазната дейност, здравно осигуряване, икономика, история, комуникации, маркетинг в здравеопазването. ....
ФОЗ се изгради в движение и посрещна успешно предизвикателствата на съвременността. Стана не само мощен трансформатор, но и генератор на нови идеи и познания в приложението на макро- и микроикономиката в здравеопазването. Сферата на дейности на ФОЗ непрекъснато се разширява. Освен досегашните катедри и специалности предстои разкриването и на нови с интегрирането на българското здравеопазване с това на ЕС и световното. Желая успех на факултета! Благодарност към всички, дали своя принос в 5 годишната история на ФОЗ!