Пълен текст
Преди пет години немалко скептици с учудване посрещнаха името на най-новия факултет в Софийския медицински факултет. “Амбиция на няколко души” – възкликваха неосведомените.
Вярно е, че имаше амбиция, но не само на няколко души, а на цяла една професионална кохорта. Амбиция на самото време на промяната. Потребност на новото обществено здравеопазване. Предизвикателство на европейски ориентирания управленски професионализъм в нашата страна.
Днес скептицизмът е само история...
Всяка промяна е трудна. Тя преодолява стереотипи и догми. Това бе първоначалната мисия на Факултет “Обществено здраве”. И тази мисия бе реализирана с непознати за другите факултети темпове.
Реализираната дейност и позицията, постигната от ФОЗ, изглеждат невероятни за неговата петгодишна история. Тези първи пет години са една епоха не само в неговата собствена история, но и в историята на Софийския медицински факултет.
Пет интензивно функциониращи катедри, високо квалифицирани преподаватели с международни изяви, разработване и внедряване на серия модерни учебни програми, десетки монографии и учебни ръководства, многобройни експертни изяви, бакалавърски и магистърски програми, стотици дипломирани бакалаври и магистри, десетки докторанти, специализирано списание “Здравен мениджмънт” – това е непълен списък от факти в досегашния път на ФОЗ. Път с ускорен темп, наситен с енергия и инициативи.
Знаменателно е, че ФОЗ се роди в първата година на новия век.
Факултет “Обществено здраве” е основан през 2001 година с подкрепата на Пакта за стабилност. Неговият първи ръководен екип (2001-2005) включва:
Декан - проф. Цекомир Воденичаров, дмн
Зам. Декан по учебната дейност – доц. Катя Юрукова, дм
Зам. Декан по научната дейност и СДК – проф. Веселин Борисов, дмн
В следващия мандат през 2005 г. е избрано новото ръководство на факултета: проф. Цекомир Воденичаров, дмн (декан), проф. Сашка Попова, дм, проф. Елена Шипковенска, дм и до. Кънчо Чамов, дм (зам. декани).
Структурата на ФОЗ включва пет катедри: по здравен мениджмънт, по икономика на здравеопазването, по медицинска етика и здрави грижи, по превантивна медицина и по медицинска педагогика.
Факултетът развива широка учебна, научна и експертна дейност в областта на здравния мениджмънт, здравната политика, икономиката на здравеопазването, здравните грижи, медицинската етика, епидемиологичните методи, медицинската педагогика и трудовата медицина.
С утвърден авторитет са трите типа учебни програми на ФОЗ: бакалавърска, магистърска и докторска.
ФОЗ е колективен член на ASPHER (международна асоциация на европейските училища по обществено здраве).
Досегашният петгодишен път на ФОЗ е един убедителен старт и предпоставка за неговия просперитет в бъдеще. Нека бъде успешна неговата високо отговорна мисия!



Редколегия на списание “Здравен мениджмънт”