Здравен мениджмънт

Автор: Ц. Воденичаров

Заглавие: По-добро здравеопазване чрез повече местно самоуправление. 2, 2002, № 3, 1.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Residence Characteristics; Community Institutional Relations; Community Health Planning; Health-Services-Administration .

Рубрика: Позиция

Пълен текст

Не е достатъчно да имаме добре формирана здравна политика на национално ниво. Досегашният ход на здравната реформа показва, че ако националните здравни приоритети не се трансформират и доразвиват на регионално и общинско ниво в една регионална и общинска здравна политика, то реална промяна в здравеопазването няма или тя е деформирана в нежелана посока.

У нас все още централизираното управление на здравеопазването е силно изразено. Не се чувства ролята на регионалните и общинските управленски органи в здравеопазването. Така наречените РЦЗ (районни центрове по здравеопазване) са фактически бездейни институции и не изпълняват ефективно функциите на регионални здравни власти (както е във Великобритания, Швеция, Холандия и други). За да се установи необходимият баланс във взаимодействието между централното и местното ниво в управлението на здравеопазването, необходимо е да се насочат усилията в следните насоки:

·   Да се засилят ролята и отговорността на районните центрове по здравеопазване и общините в реализиране целите на здравната реформа на съответните територии;

·   Постоянно да се актуализира областната здравна карта съобразно местните особености и ресурси;

·   Да се координира по-добре дейността на РЦЗ и Регионалните здравноосигурителни каси;

·   Да се повиши отговорността на общините за разработване и реализиране на общинската здравна стратегия;

·   Да се установи надеждна информационна връзка между МЗ и РЦЗ, и общинските сектори по здравеопазване;

·   Да се изграждат системи за продължаващо следдипломно обучение на здравните професионалисти на регионално ниво. Особено остра е нуждата от регионални учебни центрове в областта на здравната политика и здравния мениджмънт.


Адрес за кореспонденция: Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн - Декан на Факултет "Обществено здраве" при Медицинския университет - София.