Здравен мениджмънт

Автор: В. Петков

Заглавие: Потънали в заплати 2002, 2 (2), 48-49.

(По материали от чуждестранния печат)

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Administrative personnel - economics; Salaries and fringe benefits - statistics and numerical data.

Рубрика: Събития и факти

Пълен текст

Като платежен сезон, април е ритуален месец в американския делови календар. Въпреки лошата конюнктура и слабите икономически показатели напоследък, висшите мениджъри и тази финансова година не са пропуснали да си разпределят баснословни суми, които предизвикват съответната реакция на собствениците и техните консултанти-надзорници.
От една страна, налице са случаи на "обуздаване" на мениджърски апетити. Осуетен бе план за финансово стимулиране при растеж на цената на акциите на компанията, разработен и утвърден от петима водещи мениджъри на Boeing, според който те е трябвало да си разпределят 31,5 милиона USD. В големи фирми на Уолстрийт премиите "се сгромолясаха" заедно с приходите и репутацията. Директорът на Citygroup бе лишен от 83% от възнаграждението си, оставайки въпреки това с не особено скромните 36,1 милиона USD. Четиримата босове на медийния гигант AOL Time Warner свършиха толкова лоша работа, че изобщо се разминаха с премиите. В сто големи фирми, изследвани от консултантите на William M. Mercer и на водещото издание Wall Street Journal, средната годишна премия е спаднала с 13,2%.
От друга страна обаче, мениджърското заплащане е толкова раздуто, че настъпилите "трудни времена" едва ли ще се отличават от предходните периоди на добро възнаграждение. Според проучването на William M Mercer средната годишна премия е 2,16 милиона долара, а спадът в сумарното заплащане на един мениджър е не само незначителен, но и несравним с намаляването на печалбите: ако възнагражденията на мениджърите са спаднали с едва 2,9% спрямо миналата година, то печалбата след данъчно облагане е намаляла с цели 50%, което важи за петстотинте водещи фирми.
Някои събирателни показатели за доходите на "босовете" (като заплатите, например) дори са се увеличили чувствително, въпреки слабото представяне на фирмите им. А най сериозен източник на забогатяване сред висшите мениджъри са правата за закупуване на акции от фирмата, обикновено със срок за упражняване правото на собственост след десет години. Тук картината е още по-сложна: четиримата лишени от премии босове на AOL Time Warner са си предоставили права за закупуване на акции, оценявани на около 40 милиона долара за всеки от тях.
Консултантите по въпросите на заплащане на труда също признават трудността да се контролира изплащането на осигуровките и другите допълнителни плащания. Шефът на Coca-Cola - Дъглас Дафт и неговата съпруга винаги пътуват с реактивния самолет на компанията, която плаща за тази привилегия 103 989 милиона годишно. А в Coca-Cola и осигуровките имат "осигуровки": цитираната щедра сума включва и възстановяване на разходите за гражданските данъци на Дафт. В AOL Time Warner пък бившият изпълнителен директор Левин и наследникът му Парсънс са получили по 97 500 милиона USD за различни "финансови услуги" (подготовка на фирмените данъчни декларации и финансово планиране, както бе обяснено от компанията).
Някои "услуги", предоставяни от компаниите на ръководителите им, направо правят излишни традиционните банки Производителят на компютри Compaq е опростил 5-те милиона долара заем на своя бос Капелас, а сега му е отпуснал нов, за да си изплати данъците. Ибърс - генерален директор на закъсалата телекомуникационна мрежа WorldCom, е взел от работодателя си кралски заем в размер на 341 милиона USD, за който плаща малко над 2% годишна лихва.
Пенсионното осигуряване също е обект на "необуздано напомпване", което "се изплъзва" от контрола на консултантите-надзорници. В почти всички големи американски компании висшето ръководство се осигурява по съвсем различен от обикновените служители начин. Понастоящем не само заплатата, но премиите и някои други осигуровки и допълнителни плащания се включват в базата за изчисляване на пенсиите. Възможно е пенсиониране и при по-кратък трудов стаж. Това научаваме от водещия консултант по заплащането на труда Кристъл. Така, например, бившият директор на IBM Герстнер ще получи пенсия от един милион долара годишно. На свой ред разточителната Coca-Cola има три нива на пенсионно осигуряване: за обикновените служители, за високопоставените и "Ключов план за босовете".

В заключение, твърде предизвикателен е следният факт: на базата на днешните показатели и тенденции Кристъл е изчислил, че до 2021 г. ще се появи голяма американска компания, в която възнаграждението на "големия бос" ще надхвърля нейния годишен оборот.

 


Д-р Вихрен Петков - докторант, Катедра "Здравен мениджмънт", Факултет "Обществено здраве", Медицински университет - София.