От друга страна, идеята на здравния мениджмънт е, че здравеопазната дейност е комплексна и системна, тя е резултат от организираните обществени усилия, обществото предоставя ресурси и по необходимост се интересува ефективно ли се използват. Здравният мениджмънт е инструмент за обществен контрол върху здравната дейност.
Тези две гледни точки продължават да се разминават. Целта е те да се срещнат върху единната територия на добре организираната и ефективно управляваната национална здравеопазна система във всичките й сектори и нива. За да стане това е нужно постигането на общ език, общо мислене и общи действия на лекарите клиницисти и на здравните мениджъри.
Интересно е, че в някои европейски страни за тези цел се провеждат квалификационни курсове в две посоки – “Мениджмънт за мениджъри” и “Мениджмънт за медици”. Оттук се тръгва към баланса, общите виждания, взаимното разбиране и партньорство между клинициста и мениджъра. Отговорността на клинициста в този процес остро нараства. Той не само ще бъде обект на управленски контрол, но трябва да бъде способен за директно участие в управленския процес – в замисъла, приемането и осъществяването на управленсите решения. Известният здравен политик Дейвид Хънтър озаглави една своя статия доста предизвикателно: “Клиницистите в мениджмънта – бракониерите стават лесничеи”. Може да се спори много около това заглавие, но едно е несъмнено – преки реализатори на здравните разходи са лекарите-клиницисти и те не могат да не приемат своята отговорност за тези разходи. А отговорността за контрола върху изразходването на ресурсите е функция на здравния мениджмънт.
В тази светлина протестът (явен или мълчaлив) на много клиницисти срещу възможно “вмешателство” в тяхната клинична свобода, в техния клиничен талант от страна на здравните мениджъри следва да бъде преосмислян. Това не може да бъде традиционната професионална съпротива срещу “некомпетентни въздействия”, това следва да бъде съпротивата на обосноваността. Много надежден инструмент в тази насока е съвременната концепция за медицина върху доказателства (Evidence-Based Medicine). Всяка свободна клинична крачка изисква пределно ясна обоснованост от гледна точка на ефективността и здравните приоритети. В тази насока въвеждането от НЗОК на т.нар. клинични пътеки е абсолютно наложителен подход (друг е въпросът как са съставени те и доколко се фетишизират). Няма здравеопазна система с безгранични ресурси. Няма медицина с безгранични възможности. Реалистичният подход налага реалистично съчетаване, реалистична интеграция на желанията на пациента, възможностите на клинициста и наличните ресурси. Няма кой друг да осъществи тази интеграция освен високо квалифицираният здравен мениджър.
Представената тук схема илюстрира спецификата и различието между клничните и мениджърските решения. Най-същественото различие е отношението им към приоритетите на здравната организация. Макар и взаимно свързани, не е трудно да се разбере, че единият тип решения субординират другия тип решения.
Преодоляването на конфликта “клиничната свобода – здравен мениджмънт” ще бъде доказателство за нова организационна и професионална култура в здравеопазната система, основа за нейната реална промяна.