Здравен мениджмънт

Обществено здраве - новият факултет на Медицинския Университет - София

Автор: проф. д-р Вл. Овчаров

Заглавие: Слово на ректора на МУ. 2, 2002, № 1, 4-5.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Universities; Education, graduate - organization and administration; Public health - education.

Рубрика: Събития и факти

Пълен текст

Приветствие
от проф. д-р Владимир Овчаров, дмн, ректор на Медицинския университет – София

Мисля, че няма да бъде пресилено, ако кажа, че събитието, което ни е събрало тук днес, е историческо. Факултет “Обществено здраве” е вече факт в историята на Софийския медицински университет.
Има нещо знаменателно и символично в това, че най-новият факултет на нашия университет се роди в първата година на новия век, на новото хилядолетие. Триумфът на 21 век, триумфът на новото време ще бъде и триумф на науката и практиката на общественото здраве.
България, българската медицина, нашият медицински университет отдавна изпитваше потребността от една академична структура, съзвучна на европейските стандарти и тенденции. Академична структура, която да разшири територията на класическото медицинско образование в посока на нови хоризонти – хоризонтите на социално ангажираната, социално ориентираната медицинска професия.
Още преди 150 години великият медик Рудолф Вихров отправи знаменитото и предизвикателно послание към лекарите на бъдещето:
“Ако медицината желае наистина да изпълни своите велики задачи, тя трябва да интервенира в социалния живот.”
Сто години след него Световната здравна организация определи здравето като състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не само като отсъствие на болест или недъг.
Съвременните стратегии на националните здравеопазни системи са практическа реализация на тези идеи. Здравеопазните реформи, обхванали целия свят, категорично доказаха, че медицината е неотделима от обществото, че лекарят не може да бъде самотен войн (труженик), че по-добро здраве може да има само в по-добро общество.

Уважаеми Дами и Господа,
В тържествени моменти като днешния обикновено не проличават трудностите, противоречивите тенденции, сложните зигзаги, преодолените препядствия в миналото, невероятната воля и енергия за достигането до този момент.
Пътят на новото невинаги е лесен и гладък. Нужни са нови виждания, нов стил на мислене и действия, чрез които да се преодолее инерцията, рутината и удобните досегашни стереотипи. Нагледна илюстрация за това е процесът на създаването на факултет “Обществено здраве”.
На прага на новия век и третото хилядолетие Медицинският университет – София бе изправен пред нови безпрецедентни предизвикателства. Новата парадигма на здравето, утвърдена в съвременната медицина, интегрира в себе си биосоциален модел на здравето, чрез който се преодолява пропастта между индивидуалното и общественото здраве. Новият стил на медицинско мислене налага да се изяснява както социалната анатомия и социалната физиология на здравето, така и социалната патология, социалната терапия, социалната рехабилитация и социалната превенция. В тези нетрадиционни и нестандартни условия пред нашия медицински университет стои задачата да подготвя нов тип здравни професионалисти, не тесни кабинетни труженици, а професионалисти, способни да опазват и укрепват здравето на нацията в неговата триединна био-психо-социална същност.
В този контекст Медицинския университет е именно университет, защото в зората на новия век може и трябва да обхване универсалното познание за човешкото здраве, да интегрира широкия спектър от медико-биологични, клинични и медико-социални дисциплини в единно целево направление. Този методологичен подход следва да бъде приоритетен и стратегически за нас.
Ето защо създаването на новия факултет по обществено здраве е колкото съзвучно с европейските тенденции и стандарти, толкова и витално необходимо за Медицинсия университет. Новият факултет разширява пробемно-тематичния спектър на българската медицинска наука и медицинско образование в посока към един модерен социален, етичен и социално-политически подход към здравето.
Като проследявам досегашните ни стъпки, бих казал, че в известен смисъл създаването на факултет “Обществено здраве” е нашият принос и реализация на един неизпълнен дълг на Медицинския университет – да осигури реална база за старт на модерния управленски професионализъм в българското здравеопазване, да осигури системно академично обучение и подготовка в съответствие с принципите и технологиите на съвременния здравен мениджмънт, здравна политика, медицинско право и етика.
Аз съм уверен, нашият нов четвърти факултет на Медицинския университет има необходимия високо компетентен човешки потенциал, за да отговори на предизвикателствата на днешния и утрешния ден, да осигури една реална интелектуална подкрепа на управлението на здравната реформа в нашата страна, подкрепа научна, експертно-консултативна и образователна.

Новият факултет по обществено здраве е знак на организационна промяна. Това е генералната отговорност и роля, която поема той в трудния и противоречив процес на движението ни към нов тип национална здравеопазна система.
Позволете ми от името на ръководството на Медицинския университет и от мое лично име да пожеля успешен старт на факултета по “Обществено здраве” в неговата трудна и ползотворна мисия.

10 декември 2001 г.

 


проф. д-р Владимир Овчаров, дмн, ректор на МУ – София