Здравен мениджмънт

Обществено здраве - новият факултет на Медицинския Университет - София

Автор: проф. Ц. Воденичаров

Заглавие: Слово на декана. 2, 2002, № 1, 2-3.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Universities; Education, graduate - organization and administration; Public health - education.

Рубрика: Събития и факти

Пълен текст

Общественото здраве – същност и значение
Проф. д-р. Цекомир Воденичаров, декан на факултет “Обществено здраве”

Общественото здраве, известно по света като Public Health, е науката и практиката за поддържане, стимулиране и възстановяване на здравето. В повечето западни страни терминът Public Health през 90-те години замени термина Социална медицина. Сферата на интерес и дейност на Public Health е популационното ниво на здравето. Подчертавам популационното, а не индивидуалното. Затова по необходимост Public Health е интердисциплинарно знание – то кумулира и използва факти, подходи и методи от областта на социологията, политологията, икономиката, етиката, демографията, епидемиологията, статистиката, педагогиката и др. В страните от Европейския съюз Public Health се намира сред водещите общи национални приоритети и в частност сред здравно-политическите приоритети.

У нас със създаването на Факултет по обществено здраве и с откриването на магистратура по обществено здраве, ние отваряме нова глава в развитието на комплекса от социалномедицински науки. Ние разглеждаме общественото здраве едновременно като елемент от медицината, но и като интегриращо цяло. Общественото здраве е образно казано и във, и над медицината. То е в медицината дотолкова доколкото се занимава с нейния предмет – здравето. То е над медицината дотолкова доколкото се разглежда в контекста на обществото, на общественото развитие. Не случайно ние приемаме в магистърска степен по обществено здраве не само медици, но и икономисти, юристи, социолози, и т.н. И тук искам да подчертая:

Социалната медицина се стреми да разглежда проблемите на организацията и управлението през призмата на потребностите на отделния пациент. Общественото здраве се стреми да разглежда проблемите на здравния мениджмънт през призмата на обществените потребности.
Социалната медицина се медикализира и се превръща в една от медицинските дисциплини. Общественото здраве се социализира и се превръща в обществена наука за здравето на човека. Социалната медицина се стреми да слезе до проблемите на заболяването на отделния човек. Общественото здраве интегрира здравната проблематика на цялото общество. Социалната медицина организира мерки за отстраняване на отделното заболяване. Общественото здраве организира мерки за промоция на здравето.
Социалната медицина организира преди всичко управлението на болестта. Общественото здраве огранизира управление на здравето.
Ето защо социалната медицина наред с медицинската етика, икономиката на здравеопазването, здравния мениджмънт, медицинското право и медицинската информатика, се превръща в елемент на общественото здраве.

При това с оглед актуалните изисквания и значимостта на извършващата се здравна реформа ние сме извели на предна позиция проблемите на здравния мениджмънт. Не случайно магистърската степен е “Обществено здраве и здравен мениджмънт”. Нашето здравеопазване се нуждае от нова генерация от здравни мениджъри, способни да приемат предизвикателствата на формиращия се пазар на здравни услуги. Те трябва да носят в себе си духа на предприемача и респекта към принципите на медицинската етика. Те трябва да съчетават в себе си логиката на икономиста, която е логика на превращение на материалните ресурси.

Нашето здравеопазване се нуждае от нов стил, нов подход, нов начин на мислене.
Здравната реформа има нужда от учени, а не от апологети. Здравната реформа не може да се използва като заклинание, а да се превърне в работно ежедневие, водещо до по-добър здравен статус на нашето общество.

10 декември 2001 г.

 

Проф. д-р. Цекомир Воденичаров, дмн, декан на факултет “Обществено здраве”при МУ - София