Здравен мениджмънт

Автор: Т. Попов

Заглавие: Необходимост и реалност в обучението на бакалаврите по здравни грижи - отзив за изданието "Учебно-практическо ръководство по медицинска педагогика" на Г. Петрова и М. Тодорова - 6, 2006, № 6, 89.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Textbooks; Teaching.

Рубрика: Актуална научна информация - нови книги

Пълен текст

               Публикациите, а особено учебните пособия по въпросите на медицинската педагогика в нашата страна не са многобройни, а са изключително важни и необходими при обучението на студентите. Така се явява и идеята за написването на настоящето учебно-практическо ръководство, което е провокирано от очакването и назрялата необходимост от учебни помагала в областта на здравните грижи. То е и първото по рода си в нашата страна! “Учебно-практическото ръководство по медицинска педагогика” на гл. ас. Гергана Петрова и гл. ас. Мариета Тодорова се явява днес едно много навременно и необходимо пособие. Естествено, на първо място изхождаме от факта, че медицинската педагогика като научно познание с право се числи сред най-значимите области в системата на наукознанието, че като учебна дисциплина тя е базова за професионалната подготовка и образованието на кадрите в сферата на общественото здраве. Значимостта й се детерминира и от интердисциплинарния й характер, от това, че тя синтезира знания и факти, явления и постулати от редица науки – медицина, педагогика, психология, а в частност - и дидактика и теория на възпитанието, възрастова и педагогическа психология, хигиена, социална медицина, андрагогия, здравен мениджмънт и пр. Актуалността й се подсилва и от търсенето на нови измерения при разрешаването на проблемите в здравеопазването, които да са съзвучни с провеждащата се в нашата страна здравна реформа, с произтичащите от нея позитивни промени и експерименти, но и немалко сътресения и катаклизми.  Ценното при “Учебно-практическото ръководство по медицинска педагогика” е не само неговата актуалност и навременност, неговата явна полезност за практиката, наред със сериозната му научна стойност и качества. Внимание и уважение заслужава и това, че авторките – гл. ас. Гергана Петрова и гл. ас. Мариета Тодорова са вече утвърдени специалистки в областта, че се ползват със заслужен авторитет в преподавателската си дейност, че са млади и търсещи  учени с разностранни интереси, с много публикации в различни сериозни издания, с изяви на множество международни и национални форуми. Формулирането на отделните теми и структурирането на учебното съдържание на ръководството е адекватно отражение на натрупания опит на авторите му в тази област на познанието, които са положили основите на практическото обучение по дисциплината “Медицинска педагогика” в Медицински университет – Пловдив. Въпреки, че не претендират за всеобхватност и пълна изчерпателност, те ни предлагат една сериозна разработка с явни практически трансмисии, която е и много сериозна и стабилна основа за бъдеща работа и нови публикации.
           Във всяка отделна глава от ръководството, чрез системен подход, са очертани вижданията за спецификата на педагогическите проблеми в медицинското образование:
• Категориално-понятиен апарат на педагогиката;
• Учебни цели;
• Дидактическите принципи в процеса на обучение на медицинските специалисти;
• Методи на обучение във висшите медицински училища;
• Организационни форми на обучение в медицинското висше училище;
• Алгоритмите като методи за обучение на медицинските специалисти;
• Програмирано обучение;
• Проблемността в процеса на обучение;
• Учебно-познавателни задачи;
• Групова работа;
• Болният в обучението;
• Професионално-клинично мислене;
• Развитие на умения за критично мислене при бакалаврите по здравни грижи;
• Контролът и оценяването в медицинското образование;
• Дидактически програмиран тест;
• Проблемно-базирано обучение;
• Професионално-личностни качества на преподавателя по практика в Медицински колеж.


          Авторите разработват в синтезиран вид основни аспекти на учебната дисциплина, които са подкрепени с примери, със задачи за самостоятелна работа, казуси и дискусионни въпроси. Така подбраният начин за изложение на учебния материал стимулира развитието на професионално и креативно мислене у студентите. Особено внимание заслужават оформените като приложения дидактически тестови задачи, улесняващи подготовката на обучаваните в тази област. “Учебно-практическото ръководство по медицинска педагогика” на гл. ас. Гергана Петрова и гл. ас. Мариета Тодорова е предназначено главно за студентите по специалността “Здравни грижи”. Дълбоко убеден съм обаче, че то може да се ползва с успех и от студентите в медицинските колежи, от специализанти и докторанти, от курсистите при различните форми на следдипломно обучение, от преподавателите в медицинските университети и колежи в нашата страна. Надявам се, че това ръководство намери и по-широк кръг читатели и ще бъде полезно и за специалистите от различни области!


Адрес за кореспонденция:
Доц. д-р
Теодор Попов
Факултет по Обществено здраве, Медицински университет - София

1
527 София; ул. Бяло море № 8, етаж IV.