Здравен мениджмънт

Автор: Кл. Сапунджиева

Заглавие: Теория на обучението. Част 2. Дидактика. Отзив за учебника по дидактика под редакцията на Теодор Попов - 6, 2006, № 6, 90.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Textbooks; Teaching; Education, public health professional.

Рубрика: Актуална научна информация - нови книги

Пълен текст

Педагогика, втора част: Теория на обучението / Дидактика. Учебник за студенти от Факултета по обществено здраве, МУ – София, под научното ръководство и редакция на доц. д-р Т. Попов, София, 2005 г., изд. “Типографика”, 526 с.

        Учебникът по дидактика под научното ръководство и редакция на доц. д-р Теодор Попов, е втора част на учебната литература по педагогика, предназначена за студентите от Факултета по обществено здраве към Медицинския университет – София. Заедно с първата част – Теория на възпитанието, той обхваща основните теми и полета на педагогическата наука и осигурява подготовката на бъдещите специалисти. Учебникът има конкретно предназначение, а авторският колектив заявява намерението си да отговори на специфичните очаквания на студентите и конкретните задачи на тяхното обучение. Учебникът е колективно дело на различни специалисти – педагози, психолози и медици:
доц. д-р Т. Попов, проф. д-р В. Гюрова, доц. д-р Л. Милков, доц. д-р К. Герджиков, доц. д-р М. Михова, доц. д-р Г. Дерменджиева, доц. д-р И. Колева, доц. д-р Л. Цветанова-Чурукова, доц. д-р П. Балканска, ст. н. с. д-р Ст. Стефанова – Шпангенберг, гл. ас. Н. Петрова, гл. ас. З. Савова, гл. ас. З. Радионова, гл. ас. Л. Чакърова - Гатева и ст. ас. С. Младенова. Те представят водещите университети в страната – СУ “Св. Кл. Охридски”, Медицинския университет, УНСС, ЮЗУ “Н. Рилски”, ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”. Възможното при такъв разнороден екип разностилие е преодоляно чрез ясна обща схема за отделните разработки: обобщено въвеждане в темата, представяне на ключовите понятия, обобщение на основното съдържание по темата, основна и препоръчителна литература. Тематичното съдържание обхваща както основните и общоприетите въпроси на дидактиката, така и някои иновационни и алтернативни проблеми и подходи - общо 37 теми. Учебникът включва класическите дидактически въпроси: за научния статут на дидактиката; принципите, методите, формите и средствата за обучение; характеристика на учебния процес; съдържанието на обучението; индивидуализацията и диференциацията на обучението; контрол и оценка на знанията, уменията и навиците; моделите на обучението; самостоятелната работа; извънкласните и извънучилищните форми на обучение и др.
       Представени са и някои нови за българската университетска учебникарска литература теми и проблеми като: ”Дистанционно обучение”, “Преподавателят от ВУЗ”, “Здравни, хигиенни, и психохигиенни аспекти на обучението”, “Неуспехите в обучението и тяхното преодоляване”, “Преодоляване на критични ситуации в учебния процес”, “Дидактогенията” и др. Включени са и конкретните алтернативни образователни програми “Стъпка по стъпка” и “Неогея = Нова земя”. В резултат се е получил своеобразен дидактически конгломерат от теми и проблеми, който сравнително пълно представя съвременната панорама на теорията на обучението. Основната специфика на учебника е синтезираното, интегративно и многоаспектно представяне и интерпретиране на дидактичната проблематика. То улеснява подготовката на студентите и дава възможност за ориентация в отделните теории, възгледи и подходи. Като цяло учебникът е изпълнил своето основно предназначение и ще попълни пропуска от дидактична литература, предназначена за студентите от медицинските университети и колежи и специалистите в сферата на обществото здраве. Той може да се ползва и от по-широк кръг бъдещи педагози, действащи учители, специализанти и докторанти. Надявам се, че в него те ще намерят полезна информация за дидактиката и нейните основни постижения.


Адрес за кореспонденция:
Проф. д-р п.н. Клавдия Сапунджиева
Член на Комисията по педагогически науки при ВАК