Здравен мениджмънт

Автор: Г. Христов

Заглавие: Преки разходи за лечение на бронхиалната астма през 2004 година - 6, 2006, № 5, 51-57.

Ключови думи (авторски): бронхиална астма, НЗОК, статистически и икономически показатели, болнични разходи, разходи за амбулаторно медикаментозно лечение.

Ключови думи (MEDLINE): Health care costs; Insurance, health, reimbursement; Drug costs; Hospital costs; Asthma--economics.

Рубрика: Здравна икономика

Резюме

Бронхиалната астма е хронично, възпалително страдание с рецидивиращ характер. Честотата на астмата расте, увеличава се заболеваемостта и болестността. Тежестта на астмата - социална и икономическа, върху пациентите, техните семейства и обществото, е достатъчно голяма, за да превърне грижите за болните в приоритет на правителствените здравни стратегии. Внимание заслужават и разходите, които здравната система и обществото правят за осигуряване на необходимите грижи за астматиците.
Фармакоикономическите проучвания върху цената на бронхиалната астма определят същвствените размери и голямото значението на преките разходи за болестта: за лекарства, лекарски преглед, медикаменти и болнично лечение. Напоследък не по-малки се оказват и непреките разходи, произтичащи от временната или частична нетрудоспособност, нарушението на качеството на живот на астматиците и техните семейства. В световен мащаб се наблюдава постоянно нарастване както на преките, така и на непреките разходи.
Авторът прави отит за определяне на размера и структурата на преките разходи за бронхиална астма в България през 2004 година.

 


Адрес за кореспонденция:
Д-р Георги Христов, дм, главен асистент
“Клиничния център по алергология”,
Медицински Факултет,
Медицински Университет – София;
тел. 9230 612; e-mail: [email protected]