Автор: Ц. Воденичаров
Заглавие: Десетте принципа на медика и мениджъра (класификация) - 6, 2006, № 4, 3-4.
Ключови думи (авторски):
Ключови думи (MEDLINE): Health facility administrators--psychology; Thinking.
Рубрика: Позиция
|
Пълен текст
|
Пиша за медика и мениджъра, защото съм водил битието и на единия, и на другия. Защото съм съчетал в себе си преклонението пред чудото на човешкия живот с любовта към познанието на властта на парите. Големият ми опит означава, че съм живял и работил както в света на идеите, така и в практическия свят на бизнеса.
Мисля, че този, който се стреми да стане медик с главно М и този, който са стреми да стане мениджър с главно М, ще успее ако съумее да развие изцяло своя потенциал. Едно от условията да развиеш изцяло потенциала си, е да овладееш качеството простота. Може би простотата съдържа в себе си всичко останало така, както първата дъждовна капка, която устремено се пръсва на тротоара, съдържа в себе си последващата буря.
|
Великият медик и великият мениджър развиват изцяло своя потенциал следвайки десет основни принципа:
-
Имай безсмъртна цел
-
Не вярвай, а анализирай
-
Мисли асоциативно и интегрално
-
Следвай главното, но се грижи за подробностите
-
Преди всичко не вреди
-
Планирай
-
Прогнозирай
-
Мечтай
-
Организирай
-
Действай
Във всеки следващ брой ще има по една глава посветена на всеки един принцип. По същия начин както беше със “Седемте разлики между медика и мениджъра”.
По причини известни само на мен, в следващите броеве на сп. “Здравен мениджмънт” няма да започна от първия принцип. Очаквайте в следващия брой глава посветена на втория принцип: Не вярвай, а анализирай.
От древността до наши дни медицината е минала през различни превращения: била е повече изкуство, по-късно повече наука, понастоящем повече занаят.
И медицината, и бизнесът се занимават с човека. А човекът е тайна. Ето защо медицината е изкуство, основано на науката, изискващо за своето извършване любов. Ето защо бизнесът е изкуство, основано на науката, изискващо за своето извършване любов.
Адрес за кореспонденция:
Проф. д-р Ц. Воденичаров,
Декан на факултета по Обществено здраве, Медицински университет - София 1527 София; ул. Бяло море № 8, етаж IV.
|