Здравен мениджмънт

Автор: П. Балканска

Заглавие: Рецензия на новата книга на доц. Теодор Попов “Терапия и профилактика чрез изкуство” - 5, 2005, № 4, 60.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Books; Art therapy.

Рубрика: Актуална научна информация - нови книги

Пълен текст

Със средствата на изкуството човек може не само да изрази своите чувства, надежди и страхове, очаквания и съмнения, но да опознае по-добре себе си и другите хора. Терапията чрез изкуство (арттерапията), като един от утвърдените методи за психологично въздействие, активизира вътрешните, самоизцеляващи ресурси на човека, тясно свързани с неговите творчески възможности.
На тази лечебна сила на изкуството е посветена новата творба на доц. Т. Попов “Терапия и профилактика чрез изкуство”. Един задълбочен и всеобхватен научен труд, в който той акуратно систематизира и анализира многопосочните проявления на терапевтичните и профилактични възможности на изкуството. Представено в обем от 175 страници изданието е определено от автора като “логична финализация” на активната му преподавателска дейност в редица авторитетни висши училища.  Впечатляващ е внушителният библиографски и изследователски труд на твореца (105 заглавия на кирилица и 45 на латиница), който предоставя на читателя едно своеобразно пътешествие през историята на арттерапията и пъстрата палитра от жанрове в тяхното многоаспектно приложение.
Оригиналният подход в изложението, което предлага доц. Т.Попов, по убедителен начин пресъздава силата на мисълта и идеите на цитираните автори, основатели на различни течения и школи, прилагащи изкуството като възпитателно, корекционно, терапевтично и профилактично средство. Авторът обобщава натрупаният в това отношение опит, допълва го със собствени наблюдения и на тази основа изгражда собствена концепция. Основната идея, която го вдъхновява, е хуманистичната стойност на изкуството в неговите различни форми.
Доц. Теодор Попов ни предлага една своебразна енциклопедия на арттерапевтичните направления и подходи, на уникалните възможности на изкуството за промоция на здраве, за профилактика, терапия и ресоциализация на хора със специфични потребности от всички възрастови групи. Общите теоретични постановки са подкрепени с предложения за конкретно практическо приложение на обсъжданите арттерапевтични подходи. Всеки раздел на книгата завършва с практически съвети и със списък на препоръчителна литература. Композицията на книгата е логична, стилът е подбран умело, достъпен, увлекателен и подходящ за широк кръг читатели.
“Терапия и профилактика чрез изкуство” утвърждава холистичният подход в грижата за човека и е в съзвучие с нарасналите  обществени  потребности за подобряване на здравето на нацията и използването на съвременни образователни подходи в областта на общественото здраве.
Книгата на доц. Т.Попов представлява интерес за специалисти от различни научни области: изкуства, хуманитарни науки, обществено здраве, психичноздравни  и социални грижи, както и за всички хора, които искат да узнаят повече за лечебната сила на изкуството.


Адрес за кореспонденция:
Доц. Полина Балгканска;
Факултет по Обществено здраве, Медицински университет - София

1227 София; ул. Бяло море № 8, етаж IV.