Здравен мениджмънт
|
|||||||
|
|||||||
Автор: M. Дякова Заглавие: Четири години Факултет по Обществено Здраве - 5, 2005, № 4, с. 2; с. 64-65. Ключови думи (авторски): Ключови думи (MEDLINE): Faculties. Рубрика: Актуално - събития и факти |
|||||||
Пълен текстНа 18 юли т.г. Факултетът по обществено здраве (ФОЗ) при МУ-София тържествено отбеляза 4 години от създаването си. Едновременно с това се проведе и кръгла маса на тема: “Формиране на нова генерация здравни мениджъри - необходимо условие за успеха на здравната реформа”. Честването се състоя в Гранд Хотел София при съвместната организация на ФОЗ и Студентския съвет (СС) към МУ - София. Проф. д-р Цекомир Воденичаров, избран за декан на ФОЗ за втори мандат, откри тържеството с кратък анализ на дейността на Факултета за изминалия период. Академичен състав - 11 нови доценти, 3-ма нови професори и 11 нови асистенти. Дипломирани до сега са 629 студенти, от които 162-ма магистри по “Здравен мениджмънт”. Общият брой на участниците в курсовете по СДО е 480. Непрекъснатото обучение и методическата подкрепа на здравните политици и мениджъри в модернизацията на българското здравеопазване, съобразено с европейските стандарти, е приоритет на учебната дейност. ФОЗ има значително участие в създаването на социално-либералния модел на развитие на здравеопазната система. Централно място в политиката на ФОЗ заема научната дейност. Издадени са 20 нови учебници, ръководства и монографии. Подчертано бе участието в 15 научни проекти и договори, от които 6 мащабни проекта към Европейския съюз. ФОЗ е съорганизатор и / или участник със свои представители на 123 конгреси и симпозиуми в България и 23 в чужбина. “Факултетът с всяка година се превръща в незаобиколим фактор в родното здравеопазване и здравната ни политика, на базата на все по-издигащ се авторитет”, завърши проф. Воденичаров.
Приветствия поднесе ректорът на Медицински Университет - София чл. кор. проф д-р Владимир Овчаров, както и проф. д-р Цветко Йолов, декан на Стоматологичен факултет; проф. д-р Мила Власковска, зам. декан на Медицински факултет и Генко Станилов, председател на СС към МУ-София. Проф. д-р Станка Маркова, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, поднесе поздравителен адрес към Факултета и лично към проф. Воденичаров от името на УС на асоциацията. Поздравителен адрес беше получен и от Университетската болница (МБАЛ) - Стара Загора, в лицето на нейния изпълнителен директор - доц. д-р В. Стоянов. Академичният състав на ФОЗ, както и Катедрата по медицинска педагогика, поднесоха своите поздравления лично на проф. Воденичаров по случай годишнината и получаването на високото отличие “Златна Панацея” за 2005 г.
ПОЧЕТЕН ЗНАК НА ФОЗ С почетно отличие на Факултета за принос в областта на общественото здраве бяха удостоени бригаден генерал доц. д-р Стоян Тонев, началник на ВВМА - София; д-р Андрей Кехайов, председател на БЛС и доц. д-р Спас Спасков, изп. директор на МБАЛСМ “Н.И. Пирогов”. Доц. д-р Стоян Тонев благодари за наградата с думите: “Аз съм един от първите участници в курсовете на ФОЗ и мога да кажа, че се научават не само теоретични знания. Работи се по изключителен модел, без догми в преподаването на различните дисциплини”. ФОЗ и ВВМА си партнират вече три години в интегрирана схема, която съчетава ресурси в името на по-добро образование и здравеопазване. Д-р Андрей Кехайов прие отличието като признание за дейността на БЛС и подчерта, че въпреки краткото си съществуване, Факултетът вече има съществен принос в здравната политика на страната. “Всяка институция трябва да акцентира върху здравния мениджмънт в организацията си. Когато управлението на всички здравни структури стане ефективно и се изградят кадрите за реализиране на приоритетни дейности, тогава ще се реализират промените, от които се нуждаем.”
“Присъствам тук като консуматор на продукта на факултета. Аз съм от практическото здравеопазване и реално мога да дам една страхотна оценка на това, което правите - подготвяте мениджъри, с които ние работим и се чувстваме все по-комфортно”, благодари и доц. д-р Спас Спасков.
КРЪГЛА МАСА НА ТЕМА: “ФОРМИРАНЕ НА НОВА ГЕНЕРАЦИЯ ЗДРАВНИ МЕНИДЖЪРИ - НЕОБХОДИМО УСЛОВИЕ ЗА УСПЕХА НА ЗДРАВНАТА РЕФОРМА” Кръглата маса събра лекари, специалисти и преподаватели по обществено здраве и здравен мениджмънт, изследователи, действащи мениджъри и студенти по медицина, фармация, стоматология и обществено здраве. След въвеждащата презентация на проф. д-р Ст. Гладилов, думата можеше да вземе всеки, желаещ да изкаже мнение по проблема. Проф. Стефан Гладилов, ръководител на Катедра икономика на здравеопазването при ФОЗ подчерта: “... за формирането на съвременния здравен мениджър е абсолютно необходимо единство между логика на медика и икономиста. Пред здравеопазването у нас стои проблем как с малко средства да се получи качество. Необходима е реална преценка как по-ефективно да се използва наличния ресурс и да се намерят формите за осигуряване на необходимите средства за финансиране от различни места. Мислещият здравен мениджър намира финанси и се налага така да организира дейността, че тези средства да са в услуга на пациентите и персонала. Той трябва да има знания и опит, да е добър стопанин. Важно е теоретичното обучение да се допълва с практически познания.” Проф. д-р Сашка Попова, зам. декан по учебната дейност на ФОЗ: “Активното привличане на млади хора със своя нов начин на мислене е особено необходимо за ФОЗ. Младите хора днес са различни - не се страхуват, отворени са, креативни, искрени, прилагат творчески подход и търсят промяна, бързина, гъвкавост и динамичност. Затова са много подходящи за формиране на новата генерация от здравни мениджъри.”
Доц. д-р Кънчо Чамов, зам. декан по следдипломното обучение на ФОЗ: “Подготовката на нова генерация здравни мениджъри е изключително важна функция. Налага се да се прецени и какви са потребностите от такива кадри. В настоящия момент има 14 пъти повече администратори. “Мениджъризъм” е термин, при който твърде много хора не намират приложение в практическата медицина и се насочват към здравния мениджмънт като към спасителен пояс. Министерството на здравеопазването е забравило функцията си да определи потребността от здравни мениджъри на всички нива... В нашите условия наличието на добре обучени кадри е особено важно, защото в хода на здравната реформа се усети тяхната липсата... Крайно време е да преминем от количество към качество - качество на подготовка на здравните мениджъри и на по-добра оценка на дипломиращите се. Особено важен е преходът от бюрократичност към прагматичност и демократизъм, за да подготвим хората да управляват системи в условията на преход към европейски изисквания. Необходима е тясна връзка между наука и практика, защото все още действаме като ментори.”
Доц. д-р Лидия Георгиева, ръководител на Катедра по превантивна медицина при ФОЗ, акцентира върху новите предизвикателства, свързани с присъединяването на България към ЕС. “Още със създаването си Факултетът стана член на мрежата по обществено здраве за Централна и Източна Европа (PH-SEE), създадена по Пакта за стабилност и участва в обща обучителна програма, която в момента се използва във всички държави от региона. Почти всички хабилитирани лица от ФОЗ участваха в програмата като нейни автори. През тази година се издава серия от учебници по същия проект, като част от преподавателите във ФОЗ участват като автори в авторските колективи. ФОЗ е член на Европейската асоциация на училищата по обществено здраве (ASPHER). Заедно с Дания, Холандия, Англия и Германия е включен в проект за създаване на Европейска Aкредитационна Aгенция. Така Факултетът ще има шанс пръв да получи европейска акредитация! Вече е подписан и договор с Европейската комисия, според който ФОЗ трябва да проведе конференция на ЕК следващата година. Девет български партньори и пет от чужбина участват в проекта, като ФОЗ е водещата институция. Ние вече сме един от най-добрите и авторитетни факултети в Югоизточна Европа. Пожелавам на всички скоро да станем такива и в цяла Европа” завърши доц. Георгиева. Изказвания направиха още: проф. д-р Елена Шипковенска, зам. декан по научната дейност на ФОЗ; проф. д-р Веселин Борисов; проф. д-р Миладин Апостолов; проф. д-р Мила Власковска; проф. Станка Маркова; Петя Трендафилова, студент на ФОЗ и представител в сената на СС и други.
Адрес за кореспонденция:
|
|||||||