Здравен мениджмънт

Автор:

Заглавие: Факултетът по Обществено Здраве – водещ партньор в проект към Европейската комисия - “Предизвикателства пред здравеопазването в обединена Европа - опит и перспективи пред страните-членки и страните-кандидатки на ЕС” - 5, 2005, № 4, 61.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): International cooperation; European Union; Congresses--organization and administration.

Рубрика: Актуално - събития и факти

Пълен текст

“Предизвикателства пред здравеопазването в обединена Европа - опит и перспективи пред страните-членки и страните-кандидатки на ЕС”

International conference “Challenges of Delivering Health in the Enlarged Europe - Experience and Perspectives from Member States and Accession Countries” First Steering Committee Meeting, Sofia, Bulgaria

Организацията и провеждането на Международна конференция “Предизвикателства пред здравеопазването в обединена Европа - опит и перспективи пред страните-членки и страните-кандидатки на ЕС” е същността на мащабен проект, спечелен от ФОЗ и още девет български и чуждестранни партньори към Европейската Комисия (ЕК).

На 21-22.07.2005 в София се проведе първата координационна среща на експертен съвет от представители на всички партньори по проекта, както и пристигналия специално за целта представител на ЕК - г-н Хорст Клопенбург. Като координатор на проекта, срещата откри и води доц. д-р Лидия Георгиева. ФОЗ се представляваше и от неговия зам. декан по СДО - доц. д-р Кънчо Чамов.
На срещата се обсъди значението на проекта на европейско, регионално (за сраните от Югоизточна Европа и Балканския полуостров) и национално ниво; организацията на конференцията; основните тематични полета и предварителната програма; лекторите, гостите и участниците от България и чужбина. Взети бяха следните решения:

1.        Конференцията да се проведе от 15 до 17.06.2006 (14 - 18) в курорта Албена.

2.        Основните тематични полета в официалната програма да бъдат 7:
     − свободно движение на пациенти и качество на здравните услуги;
     − продължително обучение по обществено здраве;
     − Лекарствена политика и законодателство;
     − Стилът на живот като фактор на здравето;
     − инвестиране в здравето (здравеопазването);
     − ХИВ и СПИН; и
     − Здравни показатели (индикатори).

3. Краен срок за регистрация на участниците - 31.12.2005г.

4. 60 водещи специалисти в съответните области от различни страни, представители на национални и европейски институции, ще имат възможност да направят презентации. Предвижда се всички участници в конференцията да не надвишават 200 души.

5. Резултатите от конференцията ще бъдат обобщени в междинен и заключителен доклад и разпространени чрез научни издания, други печатни материали и интернет.

Основна цел на проекта са новите предизвикателства пред общественото здраве и осигуряването на здравно обслужване в общия пазар на обединена Европа. Приоритет на сесиите е обсъждането на нови перспективи пред общата здравна политика на Европа, която ще осигури единни стандарти по отношение на достъпност, качество и финансова състоятелност на здравеопазването. Конференцията трябва да засили взаимодействието между страните - партньори по проекта; да осигури прякото им ангажиране в процеса на изграждане на единна здравна политика и стратегия на европейско ниво; да благоприятства обмяната на опит и информация не само на официално равнище, но и между учени, мениджъри, управляващи и специалисти по обществено здраве.

Основен партньор в проекта е ФОЗ при МУ - София. Другите участници са: Министерство на здравеопазването; НЗОК; Сдружението на общините в България; Българска асоциация на фармацевтичните производители; Българска асоциация по стерилитет; партньори от Румъния, Полша, Гърция и Германия. Българските участници са членове на консорциума “Партньорство за обществено здраве в България”.