Здравен мениджмънт

Автор: В. Борисов 

Заглавие: Рецензия за книгата на доц. д-р Гена Грънчарова - “Управление на здравните грижи” - 5, 2005, № 3, 60.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Textbooks.

Рубрика: Актуална научна информация - нови книги

Пълен текст

Новата книга на доц. д-р Гена Грънчарова, дм “Управление на здравните грижи” с модул “Здравнитe проекти” - Рецензия от проф. д-р Веселин Борисов, дмн

Изданието е в обем 300 стандартни страници и по своя характер е определено от авторката като “учебно пособие”. Но поради високата степен на иновация и оригинални виждания в този труд, считам че той може да бъде определен и като монографичен с конкретна насоченост към учебната проблематика на факултетите “Обществено здраве” у нас.

Структурата на книгата включва системно изложение на основните тематични раздели в управленската теория и методология на сестринските грижи. В логическа последователност са представени концепциите и моделите на сестринството, принципите на лидерството и мениджмънта в сетринството, основните функции на управлението, мениджмънт на планираната промяна, на конфликтите, на времето, на качеството и други управленски аспекти и подходи в здравните грижи.

В много от тези раздели се представят за първи път в нашата литература идеи и концепции на водещи експерти в областта на модерния европейски нърсинг (nursing).

Базирайки се върху широка литературна основа и богат десетгодишен преподавателски опит в тази сфера, доц. Г.Грънчарова прави безспорно успешен опит да запълни една отдавна чувствувана у нас празнина в теорията и практиката на общественото здраве. За първи път в нашата книжнина ясно и категорично се излагат модерните концепционни модели за сестринството като мисия и като автономна професия.

Оригинално и предизивкателно звучат редица постановки, които обосновават неотложната необходимост от фундаментална промяна в организационната култура, в професионалния статус, управление и бъдещо развитие на професионалистите по здравни грижи в нашата страна. В тази насока особено съм впечатлен от глави № 1, 7, 9, 18, 19 и 20. Главна методологична линия в цялата книга е представеният модел за централната роля на сестрата при грижите за болния като координатор между болничното управление, лекарите, пациентите, общността и семейството.

Подобна широкомащабна идея показва колко много нерешени проблеми стоят не само пред ежедневната организация на медицинския труд и в частност сестринският труд, но и пред обучението и професионализацията на съвременната медицинска сестра. В тази светлина без съмнение може да се очаква адекватна промяна в бъдещата нормативна база на здравеопазването, структурата и дейността на медицинските колежи и факултетите “Обществено здраве”.

Текстът на книгата се характеризира с ясен и образен език и стил, с много прегледно структуриране на обемния фактически материал.

Убедено считам, че новата книгата на доц. Г. Грънчарова е не само лично постижение на авторката, то е знак за успешен старт на най-младият факултет “Обществено здраве” към Плевенския медицински университет. Книгата създава мотиви и реални перспективи за плодотворно творческо партньорство между преподавателите от трите факултета в областта на управлението на сестринските грижи в условията на реформираща се национална здравна система.


Адрес за кореспонденция: Проф. д-р В. Борисов, ФОЗ, МУ София