Здравен мениджмънт

Автор: К. Чамов

Заглавие: Кръгла маса с международно участие по проблемите на здравната политика и здравния мениджмънт - 4, 2004, № 6, 4-5.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Consensus development conferences; Health policy; Health services administration; Planning techniques;  Organizational objectives; Leadership.

Рубрика: По света - събития и факти, научни прояви

Пълен текст

ФОНДАЦИЯ – “ ОТВОРЕНО ОБЩЕСТВО – СОФИЯ”

КРЪГЛА МАСА С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ ПО ПРОБЛЕМИТЕ НА ЗДРАВАТА ПОЛИТИКА И ЗДРАВНИЯ МЕНИДЖМЪНТ

На 23 септември 2004 г. в зала “Адакта” на хотел “Рила” в София бе проведена Кръгла маса с международно участие по въпросите на здравната политика и здравния мениджмънт. Дискусията бе организирана от Факултета по обществено здраве при Медицинския университет – София в рамките на проект финансиран от Фондация “Отворено общество”. В дискусията участваха Ректорът на Медицинския университет – София и Деканите на Факултети, представители на ръководствата на Министерството на здравеопазването, Националната здравно осигурителна каса, Българския лекарски съюз, представители на ВМИ – Плевен, ВМИ – Пловдив, на Факултети, Национални центрове и неправителствени организации.

Модератори на Кръглата маса бяха проф. Ц. Воденичаров и доц. Е. Масларова. Чуждестранни участници в дискусията бяха проф. Улрих Лаазер от Университета в Билефелд, (Германия) и г-жа Жаклин Серо от Обществено здравеопазване болници Париж, (Франция).

  Бяха изнесени следните доклади, които послужиха като база за последвалите дискусии:

  • За ефективно обществено здравеопазване в България – проф. Ц. Воденичаров

  • Здравната политика и здравният мениджмънт в България – проф. В. Борисов

  • Основни аспекти на здравната реформа в Германия – проф. У. Лаазер  (Германия)

  • Системи на здравеопазване и здравен мениджмънт: развитие на болничната система във Франция – проф. Ж. Серо (Франция)

  • Икономически аспекти на здравната реформа в България – доц. Ст. Гладилов

  В изнесените доклади от българските участници бе направен анализ на различни аспекти на здравната реформа в България, като акцентът бе поставен върху:

  • идентифицирането на здравните проблеми свързани с показателите на общественото здраве;

  • анализът на причините – реални и потенциални влияещи върху хода на реформата у нас;

  • адаптирането на здравните структури към очакванията и потребностите на пациентите;

  • оценката на медико-техническите, психологическите и социални измерения на болничната помощ от гледна точка на пациентите и здравните специалисти;

  • оценката на интервенциите за осигуряване на качеството на медицинската помощ

  • анализът на реформата в болничния сектор като желания и реалности;

  • качеството на обучение на здравните менажери и ролята им за успеха на здравната реформа у нас;

  • развитие ролята на частния сектор в здравното осигуряване и медицинската помощ и др.

Докладите на чуждестранните участници бяха посрещнати с интерес от участниците в Кръглата маса. В доклада на проф. У. Лаазер бяха представени актуални резултати на здравнополитически анализ третиращ стратегическата рамка на здравната реформа в Германия и технологиите за успешно развитие. Проф. Ж. Серо представи всеобхватен анализ на болничната помощ въз основа опита на здравната мегаструктура “Обществено здравеопазване парижки болници” (Франция). Представен бе френският опит по отношение: акредитацията на болниците и тяхното нормативно ранжиране; ценообразуването по дейности в стационара; процесите и технологиите за договаряне на медицински дейности; оценката и осигуряване качеството на лечебните дейности в болницата; перспективи за стратегическо развитие на обществените болници и др.

В последвалите обсъждания бяха изказани становища и експертни мнения за резултатите от здравната реформа у нас и за подходите при нейното оптимизиране; за ролята на обществено - частните партньорства в този процес; за ролята на академичните институции и неправителствените организации при трансфера и управлението на знанията; за управлението на процесите, финансовите и кадрови ресурси в здравеопазването и др.

Участниците в дискусиите оцениха високо инициативата на организаторите от Факултета по “Обществено здраве” към МУ - София, като подчертаха потребността от експертни и обществени дискусии по проблемите за развитието и оценката на  резултатите от здравната реформа в България.

Дискусиите на Кръглата маса продължиха на 24 и 25 септември в рамките на пътуващ семинар с участието на организаторите от Факултета по Обществено здраве, здравни администратори и представители на медицинското съсловие от страната.


Адрес за кореспонденция: Д-р К. Чамов, ФОЗ; МУ София