Здравен мениджмънт

Автор: С. Кирилов 

Заглавие: Предизвикателствата пред най-голямата болница в България - 4, 2004, № 4, 7-8.

Ключови думи (авторски):

Ключови думи (MEDLINE): Hospitals, university--organization and administration.

Рубрика: Интервюта

Пълен текст

Д-р Силви Кирилов – изпълнителен директор на УМБАЛ “Александровска” пред списание “ Здравен мениджмънт”

Д-р Силви Кирилов завършва Медицински Факултет на Медицинска Академия, София през 1974 г.. Работи като лекар-ординатор в ОАРИЛ на Окръжна болница, Монтана а от 1977 г. като асистент в катедра “Урология” на Александровска болница. През 1981 г. Придобива специалност по “Урология”. От 1991 г. е главен административен асистент на катедра “Урология” на УМБАЛ “Александровска”.От 2002 г. заема ръководни длъжности като:  заместник-директор по лечебната работа, прокурист и от ноември 2003 г. с конкурс е избран за изпълнтелен директор на най-голямата в страната университетска болница - УМБАЛ “Александровска”.

УМБАЛ “Александровска” включва общо 36 структурни звена. В нея работят 540 лекари, от които 450 научно-преподавателски кадри, 39 професори, 96 доценти, 180 лекари с научна степен “доктор”, 900 медицински сестри и 500 души помощен персонал.Болницата разполага с 1100 легла, от които 405 хирургични и 120 интензивни. Някои от структурните й звена са уникални за страната – детска очна клиника, детска психиатрия и други. Болницата е най-голямото лечебно заведение като основен капитал в България.

Д-р Кирилов, бихте ли определили мисията и целта на УМБАЛ “Александровска” като лечебно заведение и университетски център?

УМБАЛ “Александровска” е уникален лечебен комплекс, в който диагностично-лечебните функции се интегрират с учебно-квалификационни, научни и здравно- промотивни функции. Генералната мисия на болницата е със своя високо квалифициран персонал да допринася за повишаване на здравната сигурност на населението, увеличаване годините на продуктивен живот, чрез отстраняване на нарушенията във физическото и психическото здраве на хората и намаляване на заплахите от смърт и инвалидизация на лекуваните пациенти. УМБАЛ “Александровска” е максимално отворена към удовлетворяване на здравните потребности на гражданите от цялата страна.Като акредитирана база за клинично обучение на студенти, докторанти и специализанти има водеща роля във възпроизводството на човешките ресурси за нашето здравеопазване и в общата структура на националната система на здравеопазване.

УМБАЛ “Александровска” е уникална по размери и разнообразие на звената. Как успявате да синхронизирате усилията на служителите в тези разнородни и специфични клиники и да ги насочите към общите цели на болницата?

Болницата разполага с високо квалифициран персонал. Клиниките се ръководят от професионалисти, достигнали върха на клинико-диагностичното и лечебно майсторство, които имат много ценни личностни качества, към които в последните години се прибави и изискването за знания и умения по здравен мениджмънт и икономическа логика. В работата си аз изцяло разчитам на ръководния състав на клиниките и се стремя в академичен стил да представя истинския статус на звеното, да се анализират и покажат съвременните тенденции, тесните звена и проблемите към днешния ден. Заедно набелязваме интервенциите и мероприятията, чрез които да отговорим на изискванията на съвременното здравеопазване. Следващата основна задача на администрацията е да контролира и оценява изпълнението на тези мероприятия.

Считате ли, че ръководният екип в управлението на една болница е важен фактор за нейния успех?

Да, категорично! Ръководният екип в управлението е изключително важно условие за успеха на една болница. Необходимо е да сме един тим, един отбор. Когато е необходимо се провеждат широки дискусии и обсъждания, но вземат ли се решения , те трябва да се изпълняват коректно и стриктно, за да се постигат целите.

Бихте ли посочили някои от основните приоритети в управлението на УМБАЛ “Александровска” през настоящата година?

Основните приоритети при управлението на болницата са свързани с разширяване на децентрализацията и автономията на клиничните структури, цялостната реализация на медицинските стандарти по застъпените клинични дисциплини и окзаване помощ на МЗ при изработването на нови такива.

Дейността ни е насочена към стриктно изпълнение на Националния рамков договор, системно провеждане на самооценъчни процедури и вътрешен одит. Полагаме усилия за въвеждане на система за преход от финансиране на капацитетни величини ( легла, персонал ) към финансиране на количествени и качествени резултати. Непрекъснато се усъвършенсват програмите ни за продължаваща квалификация на всички служители в болницата, подобрява се материалната среда и организацията на работа в болнични структури. Ръководството инициира развитие и укрепване на партьорството с катедрите, факултетското и университетско ръководство и осигурявяне на необходимите ресурсни предпоставки за израстване на УМБАЛ “Александровска” като водещ в страната научно-учебен и медицински комплекс.

Какви трудности и проблеми среща ръководството на болницата при управление на ресурсите?

Основните ни проблеми и трудности са най-вече от страна на сградния фонд за чието поддържане и възстановяване са необходими сериозни капитоловложения. Липсата на интегрирана болнична информационна система усложнява организацията и управлението на работата в Александровска болница. Очертава се тежък дисонанс между изключително високата квалификация на медицинския парсонал и ограничените финансови възможности за обновление и реализиране на съвременните технологии в лечебно-диаогностичния процес. Не на последно място бих искал да посоча и недостатъчните възможности за увеличаване доходите на персонала в съотвествие с неговата квалификация и отговорности.

Смятате ли, че служителите на УМБАЛ “Александровска” работят по нов начин в пазарните условия на нашето здравеопазване?

Има клиники, които вече изцяло промениха мисленето и работата си. Други вече се променят. Като цяло считам, че повечето служители на УМБАЛ “Александровска” са разбрали, че съвременното здравеопазване и пазарна икономика поставят пред тях съвсем нови изисквания.

Какви нови придобивки и услуги предлага УМБАЛ “Александровска” на пациентите си?

В болницата се създадоха условия за развитие на бъбречната трансплантация. Въвеждат се и се разширяват лапароскопската и ендоскопска хирургия. Развива се и се усъвършенстава  жлъчно-чернодробната хирургия. Водещо място в национален мащаб заемат и клиниките ни по неврология и неврохирургия, кардиология, детска офталмология, ендокринология, хематология, детска психиатрия, белодробна и кожни клиники, както и хирургичните клиники. Във всички тях има възможности за лечебно-диагностичен процес на европейско ниво. Лабораториите ни разполагат с необходимят кадрови потенциал и апаратура за осъществуване на съвременни клинико-лаботраторни изследвания. Създадохме лаборатория по клинична фармакология и лекарствен мониторинг, която има пряко отношение към трансплантологията. Клиничините центрове по патология и съдебна медицина създават необходимата база за съвременен диагностичен процес и разполагат с кадри за решаването на тези задачи.

Д-р Кирилов, благодаря Ви за това интервю. Позволете ми да пожелая на ръководството и служителите на УМБАЛ “Александровска” здраве и много професионални успехи!

Провел интервюто: И.Стамболова