Учебникът е опит да се обобщят монографии, учебници и научни публикации, разглеждащи от фармацевтична гледна точка икономическите аспекти на използването на лекарствата от здравните специалисти и обществото.
Учебникът е разделен на две части – първата глава разглежда характеристиките на лекарствената употреба в следната последователност:
ь Основни фактори, здравни, икономически и социални, формиращи лекарствените нужди и употреба;
ь Характеристики на лекарствената употреба в световен мащаб;
ь Проучване и прогнозиране на лекарствените нужди и употреба в световен мащаб, вкл. Организация и провеждане на маркетингово проучване;
ь Повлияване на лекарствената употреба чрез концепциите на националната лекарствена политика, основни лекарства, генерични лекарства, генерични стратегии и системите за реимбурсиране и ценообразуване на лекарства.
Втората част на учебника разглежда фармакоикономическите характеристики на лекарствените продукти и тяхната употреба. Представени са известни фармакоикономически методи за оценка на разходите и последиците от лекарствената терапия, като приложението им е онагледено с конкретни проучвания.
В заключение е проследена връзката между проучванията на лекарствената употреба и фармакоикономиката, както и приложението на тези проучвания в новото икономическо обкръжение.